The Battle for Middle Earth CLAN

BFME II. ROTWK

Elfové v novém "Datáči"

Elfové jsou typickým vznešeným národem Středozemě a z filmů a knih víme o jejich největší výhodě v boji; díky ostřížímu zraku a hbitosti jsou to ti nejlepší lukostřelci ve Středozemi.
Užití kouzelných bodů (Power Points):
1.Heal (Léčení) – 5PP
2.Raylling Call (Válečný pokřik) – 5PP
3.Elven Wood (Les elfů) – 10PP (TIP: Les elfů překryje a odstraní účinky nepřátelových Frozen Land (Zmrzlá zem) nebo Tainted Land (Zkažená zem), využijte toho!)
4.Summon Ents (Povolat enty) – 15PP
5.Flood (Záplava) – 25PP
Nebo:
1.Farsight (Široký rozhled) – 5PP
2.Tom Bombadil – 10PP (TIP: Tom Bombadil má schopnost vůdcovství (Leadership), jež přidá okolním vojáků bonus k obraně a útoku (+50%). Tuto schopnost přitom nemá uvedenou na palantíru)
3.Summon Ents (Povolat enty) – 15PP
4.Flood (Záplava) - 25PP
Začátek u elfů je jeden z těch jednodušších, zvláště proti Skřetům (Goblins), kteří většinou začínají s mnoha prapory velmi slabých pěšáků, které může snadno vaše jízda rozdrtit. Zpočátku postavte 2 mallorny a Green Pasture (Zelenou pastvinu), kde můžete cvičit jezdce. Zadejte příkaz k výcviku dvou oddílů a postavte další mallorn, potom postavte kasárna (Barracks).
S dvěma oddíly jezdců zatím obtěžujte nepřítele, nejlepší je ničit hospodářské budovy jako doly apod. Nikdy nebojujte proti pěšákům s kopími, vždy jenom utečte.
Ideálním hrdinou do začátku hry je Glorfindel. Za velmi přijatelnou cenu (1500) získáte odolného hrdinu, který rychle získává zkušenosti a může jezdit na koni, což je mnohdy klíčové. Oceníte i jeho schopnost zdvojnásobit útok a obranu, takto se dají poměrně rychle ničit budovy. Na budovy jsou primárně nejlepší enti, časem tedy můžete postavit Entí sněm (Ent Moot). Stromovous (Treebeard) je z nich nejodolnější, ale nevím, zda se za takovou cenu vyplatí, lepší možná budou dva běžní enti.
Nezapomeňte samozřejmě stavět i další malorny (ale tak, aby se to vyplatilo; shluk malornů na malém místě je kontraproduktivní, vložené prostředky se nevrátí).
Doporučjuju postavit i kovárnu, v níž jsou nejlepší varianty vylepšené brnění, kované čepele a šípy se stříbrnými bodci (Silverthorn arrows). Nespěchejte ale moc, bylo by špatný utratit všechno za vylepšení a pak je nemět komu dát, takže se soustřeďte i na tvorbu jednotek, hlavně elitních lučištníků (Mirkwood archers). Tito lučištníci, pokud je navíc ochráníte praporem jezdců, dokáží nadělat mnoho škod na velkou vzdálenost.
Další velká výhoda elfů je možnost skrýt se v porostlých oblastech, takže ideální situace je umístit nějaký ten prapor lučištníků do lesa, kterým se k vám může nepřítel dostat a použít obranný postoj (značka štítu v ovládacím panelu jednotky). Když je váš protivník přejde, můžete použít agresivní postoj a přepadnout ho tak ze zálohy, z druhé strany (kam původně nepřátelské jednotky mířily) můžou vyrazit další jednotky a dodělat zbytek práce.
Nezapomeňte samozřejmě zajmout budovy, které by mohl zužitkovat protivník, zvláště pak hostince (Inn), kde můžete trénovat hobity (TIP: nejsou příliš užiteční, ale jestli už je máte, tak proti jednotkám používejte házení kamenů, proti budovám kontaktní boj s holemi), ale nepřítel zde trénuje elitní jednotky za směšné ceny. Majáky (Signal Fires) vám zase zkrátí dobu potřebnou na obnovu kouzel a hospodářské budovy (Outposts – „základny“ – ale žádné základny to nejsou) vám znatelně urychlí nabývání surovin.
Doporučuju koupit i Zrcadlo Galadriel (Mirror of Galadriel) a pokud máte v boji už jen pár vojáků, pošlete je k němu. Ušetříte tak mnoho prostředků za další prapory, které byste jinak nepotřebovali!
Všeobecné tipy:
•Nepřátelští hrdinové jsou málo odolní vůči útokům orlů (Eagles), zkuste tedy někdy povolat orly na nepřátelské hrdiny, jestli v blízkosti není příliš mnoho střeleckých jednotek. V druhém případě se jeden orel může soustředit na lukostřelce a druhý na hrdiny.
•Zkuste vašeho hrdinu umístit poblíž bojujících jednotek (nejlépe elitních lučištníků) – bude získávat zkušenosti, aniž by se vůbec hnul!
•Jestli máte Galadriel nebo Elronda, můžete jejich větrnou bouři (Whirlwind) poslat nad protivníkovu pevnost, ubyde jí asi třetina života. Samozřejmě musí být Galadriel poblíž této pevnosti, posílat tornádo od své pevnosti k nepřítelově je k ničemu, protože tornádo působí jen chvilku.
•Thranduilovu schopnost Move Unseen (Neviditelný přesun) zkuste použít na své jezdce, stanou se pro nepřítele neviditelnými až do chvíle, kdy napadnou jeho jednotky nebo budovu, maximálně však 30 sekund. Využijte toho a dostaňte enty nebo hrdiny do nepřátelské základny!
•Příliš nedoporučuji pořizovat Noldorské bojovníky (Noldor Warriors); za cenu 1500 (a navíc je potřeba 3. úroveň kasáren) se nevyplatí. Nejsou dost odolní a je jich pouze 5. Za tuto cenu pořídíte 2 (a kousek) praporu elitních lučištníků (Mirkwood Archers), kteří vykonají mnohem víc práce. Ve verzi hry 2.02 už jsou vylepšení, ale poslední oficiální patch je 2.01.
•Kouzlo Elven Mists (Mlha elfů) dokáže skrýt vaše jednotky v určité oblasti (dokud do této oblasti nevstoupí nepřítel) a navíc nepřátelským jednotkám způsobí 25% ztrátu ze zbroje. Skvěle se dá kouzlo vyžít, když se snažíte zničit protivníkovu pevnost! Zakozlete tedy na enty vrhající kameny nebo na jednotky bijící do pevnosti, stanou se tak neviditelné pro nepřátelské střílny!
•Užitečná je taktika „Vystřel a uteč“, jejíž název říká všechno. Nejlépe se praktikuje s Legolasem a Thranduilem (klidně s oběma zároveň), kdy je pošlete na nepřátelské jednotky a jakmile se za vámi vydají a budou příliš blízko, utečete o něco dál. Útěk není ostuda, jestliže vede k vítězství.
Žádné komentáře